Əmanətlərin Sığortalanması Fondu tərəfindən depozitlər üzrə illik faiz dərəcəsi artırılıb
Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun Himayəçilik Şurası 16 sentyabr 2016-cı il tarixli növbədənkənar iclasında Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət palatası və Mərkəzi Bankı ilə razılaşdırmaqla qorunan əmanətlər üzrə illik faiz dərəcəsinin yuxarı həddinin 16 Sentyabr 2016-cı il tarixdən etibarən xarici valyutada qorunan əmanətlər üzrə illik faiz dərəcəsinin yuxarı həddinin 3 (üç) faiz saxlanması, milli valyutada qorunan əmanətlər üzrə isə illik faiz dərəcəsinin yuxarı həddinin 15 (on beş) faizə qaldırılması barədə qərar qəbul etmişdir.
Əlavə olaraq qeyd etmək istəyirik ki, 16 sentyabr 2016-cı il tarixinə qədər iştirakçı banklarda illik maksimum 15 faizlə qəbul olunmuş əmanətlər də, 16 sentyabr 2016-cı il tarixdən etibarən qorunan əmanət hesab olunur və Fond tərəfindən sığortalanır.

Фонд Страхования Депозитов увеличил годовую процентную ставку по вкладам
На внеочередном заседании Попечительского Совета Фонда Страхования Вкладов от 16 сентября 2016 года при согласовании с Палатой надзора за финансовыми рынками в Азербайджанской Республики и Центральным Банком было принято решение о внесении изменений в верхнюю планку годовой процентной ставки по страхуемым вкладам. Согласно решению, начиная с 16 сентября 2016 года, верхняя планка годовой процентной ставки по страхуемым вкладам в иностранной валюте осталась на уровне 3 (трех) процентов, а верхняя планка годовой процентной ставки по страхуемым вкладам в национальной валюте была повышена до 15 (пятнадцати) процентов.
В дополнение хотим отметить, что вклады, принятые в банках-участниках до 16 сентября 2016 года с 15-тью процентами годовых максимально, с 16 сентября 2016 года также считаются страхуемыми вкладами и страхуются со стороны Фонда.